Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter június 22-én a kormányinfón jelentette be, hogy 2024-től lényegesen megváltoznak a családtámogatások, lakástámogatások szabályai. A bejelentésnek voltak olyan részletei aminek sokan örültek, és sajnos bizonyos feltételek szigorodtak. Ami tény, hogy, a családi otthonteremtési kedvezményt, vagyis a CSOK-ot január elsejétől a jelenlegi formájában már nem tudjuk igénybe venni.

Ami pozitívum, hogy a kistelepüléseken a kormány növeli a CSOK összegét
Mivel a kormány azon a véleményen van, hogy a jelenlegi családi otthonteremtési kedvezmény az 5 ezer főnél kisebb településeken jelent valós segítséget, ezért megemeli a falusi CSOK összegét, emellett a normál családi otthonteremtési kedvezmény is nagyobb összeggel lesz elérhető, de nézzük is a részleteket:
2024. január 1-től új lakás vásárlására, építésre igényelhető összeg a következőképpen változik:
- 1 gyermek esetén 1 millió Forint, jelenleg 600 ezer Forint igényelhető
- 2 gyermek esetén 4 millió Forint, jelenleg 2,6 millió Forint igényelhető
- 3, vagy több gyermek esetén 15 millió Forint, jelenleg 10 millió Forint igényelhető
Amennyiben a falusi CSOK összegét korszerűsítésre, bővítési célzattal szeretnénk igénybe venni, akkor az összegek az alábbiak szerint módosulnak:
- 1 gyermek esetén 500 ezer Forint, jelenleg 300 ezer Forint igényelhető
- 2 gyermek esetén 2 millió Forint, jelenleg 1,3 millió Forint igényelhető
- 3, vagy több gyermek esetén 7,5 millió Forint, jelenleg 5 millió Forint igényelhető
Ha a falusi CSOK összegét használt lakás vásárlásával egy időben korszerűsítésre, bővítésre szeretnénk felhasználni, az összegek így változnak:
- 1 gyermek esetén 1 millió Forint, jelenleg 600 ezer Forint igényelhető
- 2 gyermek esetén 4 millió Forint, jelenleg 2,6 millió Forint igényelhető
- 3, vagy több gyermek esetén 15 millió Forint, jelenleg 10 millió Forint igényelhető
Mi a helyzet az 5 ezer főnél nagyobb települések esetén?
A fent említett kormányinfón jelentette be a kormány azt is, hogy megszűnik az úgynevezett városi CSOK. Viszont az Immo-MAX szakemberei alaposan tanulmányozták Gulyás Gergely miniszter által bejelentett információkat és arra a következtetésre jutottak, hogy a támogatások lényegében 2025 végéig felhasználhatók.
Az 5 ezer főnél nagyobb településen a miniszter bejelentése szerint 2023 végéig igényelhetjük a támogatást, azonban ezt nemcsak az elkészült, még az idén használatbavételi engedélyt kapott ingatlanokra kérhetjük, hanem azokra is, amelyek átadása csak később esedékes. Hogyan lehetséges ez? Az a fontos, hogy ebben az évben a végleges adásvételi szerződést aláírjuk, és a hivatalos CSOK-igénylést még idén leadjuk az adott banknál. Ez azért lehetséges, mert nem feltétel, hogy az ingatlanunk elkészüljön az év végéig, és az igényléshez a használatbavételi engedély sem szükséges, csak a bankok által adott hitel rendelkezésre tartási idejének igazolására lesz szükségünk. Ez általában egy-két év, ezért tudjuk felhasználni ezt a támogatást 2025-ig végéig. Így a CSOK-ot és a CSOK-hitel kombinációt is felhasználhatjuk azokban a városokban, ahol egyébként idén év végével megszűnik a jelenlegi otthonteremtési támogatás.
A CSOK-támogatást kivezeti a kormány a nagyobb településeken, mi jön ezután?
A kormány arra hivatkozott, amikor Gulyás Gergely miniszter a bejelentést megtette, hogy a városokban, vármegye székhelyeken és a fővárosban önmagában a CSOK már nem jelent érdemi segítséget. Az új támogatási rendszer kidolgozása tervben van, erről azonban még semmilyen információt nem közölt a kormány. Ezért, ha kinéztük már leendő otthonunkat, érdemes sietnünk, hogy az adásvételi szerződést mihamarabb megkössük, mivel a jelenlegi kedvezményeket csak az év végéig tudjuk igényelni.
A városi CSOK kivezetése milyen hatással lesz majd pénztárcánkra?
Azonnal felmerül ezzel kapcsolatban az első probléma, mégpedig az, hogy az önerőt miből tudjuk előteremteni, hiszen a vételár legalább 20 százalékával kell rendelkeznünk. A meglévő gyermekekre járó CSOK-támogatás a legtöbb banknál elfogadják önerőként, de az az összeg január elsejével kiesik. Tehát nem tudjuk megvenni a lakást, ha nem tudjuk ezt az összeget felmutatni. Viszont az adott gazdasági helyzetben a jelenlegi 8-9%-os kamat sem segít bennünket, hogy a fennmaradó összeget havonta törlesszük, ha mégis rendelkezésünkre áll az önerő. Egy példán keresztül bemutatjuk a különbséget: egy hatvan milliós ingatlan esetén, az Immo-MAX szakemberei szerint körülbelül 106 millió Forintot kell majd vissszafizetnünk, ami 17 millió Forint plusz kiadást jelent majd.