Egy korábbi cikkünkben már írtunk arról, hogy mennyi kauciót kell fizetnünk, ha albérletbe költözünk. Akkor számszerűsítettük, hogy a magyar lakosság egyötöde albérletben él. Ezek az ingatlanok szinte egytől-egyig magánkézben vannak. Hiszen hazánkban szinte nem léteznek szociális bérlakások. Reménykedjünk benne, hogy ez hamarosan megváltozik. De ha már albérletbe költözünk akkor tudjuk, hogy milyen jogaink és kötelezettségeink vannak? Nézzük is a részleteket!
Mennyi kauciót kell fizetnünk?
A bérlő a bérleti szerződés kezdetekor kauciót köteles fizetni, amennyiben ezt a felek szerződésben rögzítették. Az összeg általában legfeljebb három havi bérleti díj. Ha további információkra vagy kiváncsi ezzel kapcsolatban akkor olvasd el az erről szóló cikkünket, amelyben alaposan kifejtjük a részleteket.
Tartsuk be a bérleti díj fizetésének határidejét!
Bérlőként egyik legfontosabb kötelezettségünk a bérleti díj rendszeres és határidőre történő megfizetése. Ezt legkésőbb a szerződésben rögzített fizetési határidő napján vagyunk kötelesek megtenni. Ha a fizetési határidőt nem tartjuk be, megszegjük a szerződés ránk vonatkozó részét, ezzel azt kockáztatjuk, hogy legrosszabb esetben a bérbeadó azonnali hatállyal felmondja a szerződést, mi pedig kereshetünk magunknak egy másik albérletet. Amennyiben fizetünk, de nem a teljes összeget, hogy a bérbeadó lássa a fizetési szándékot, ráadásul ezt rendszeresen megtesszük, és több mint egy havi bérleti díj hátralékot halmozunk fel, akkor is számíthatunk arra, hogy a szerződést a bérbeadó azonnali hatállyal felmondhatja.
Bérlőként jeleznünk kell az ingatlanban keletkező hibákat!
Vannak olyan hibák, amelyet a bérbeadónak kell kijavítania, de ezt nekünk bérlőknek jeleznünk kell felé, vagyis hibabejelentési kötezettségünk van. Ha ezt nem tesszük meg időben, akkor a kár azon részének helyreállítása minket terhel, ami a késlekedésből adódott. Egy példával szeretnénk bemutatni, hogy konkrétan miről is van szó. Egy beázás folytán nem jeleztük a bérbeadónak a problémát, ezért a lakásban elterjed a penész. A bérbeadónak a beázást kell helyreállítania, nekünk pedig azt a részt kell kijavítatnunk, megtérítenünk, hogy a penész elterjedt. Ezért mindenképp jelezzük az ingatlan tulajdonosa felé, ha olyan hibát észlelünk, aminek kijavításáért ő felel. Ne késlekedjünk, és ha lehet mindezt írásban tegyük meg, képekkel alátámasztva. Ezzel elkerülünk egy lehetséges későbbi vitát, pereskedést.
Társasházi lakás esetén tartsuk be a házirendet!
A házirend betartása ránk is vonatkozik, hiába mi csak bérlők vagyunk. Sokan elfelejtik, hogy egy lakásban azért mert csak bérlők, és nem a tulajdonosok, nem tehetnek meg bármit, nem üvöltethetik a zenét, nem szemetelhetnek a tásasház közös helyiségeiben. Mert, ha nem vagyunk képesek együtt élni az adott közösséggel, mert nem tartjuk be a ránk is vonatkozó házirendet, akkor a bérbeadó a szerződésünket is felmondhatja.
Felújítás esetén hogyan kell eljárnunk?
Mivel mi lakunk az ingatlanban és mindenki szeretné, hogy a környezete szép és dekoratív legyen, ezért sokszor magunk is hajlandóak vagyunk bizonyos felújításokra. De a bérleményben nem mindig tehetjük meg azt amit szeretnénk. Ha felújításban gondolkodunk, akkor előtte mindenképp egyeztetnünk kell a tulajdonossal. Amennyiben ő is beleegyezik az általunk felvázoltakba, akkor akár egy olyan konstrukcióban is meg tudunk vele egyezni, hogy a felújítás azon részét ami az ingatlan értékét növeli, azt beszámítja a bérleti díjba. De vannak olyan felújítások, amelyeket a bérbeadónak kell elvégeztetnie. Például, ha már a csővezetékek olyan szinten elöregedtek, hogy az már a biztonságos használatot veszélyezteti, akkor az a bérbeadó felelőssége. De ha egy csillár eltört és az a helytelen használatból adódott, akkor azt nekünk kell megtérítenünk. Kisebb változtatásokat kérés nélkül is elvégezhetünk, például a falak színét megváltoztathatjuk. Viszont, ha a szerződésben az szerepel, hogy amikor kiköltözünk, akkor például fehérre festett falakat kell hátrahagynunk, akkor ezt a változtatást annak fényében tehetjük meg, hogy majd aztán újra festenünk kell, és annak költségét nekünk kell állnunk.
Immo-MAX Ingatlaniroda tipp: Van egy fontos szabály, amit érdemes szem előtt tartanunk: Új lakótársak vagy albérlők általában nem költözhetnek be a bérbeadó, tulajdonos engedélye nélkül.
Kötelesek vagyunk egyeztetett időpontban beengedni a tulajdonost
Ahogy a fenti alcímben már említettük, egyeztetett időpontban kell ennek megtörténnie. Azt nem teheti meg az ingatlan tulajdonosa, hogy engedélyünk vagy jelenlétünk nélkül ki-be járkál a lakásban, még akkor sem ha az az ő tulajdona, hiszen fizetünk a bérleményért, ami onnantól kezdve a mi privát szféránk részét képezi, ahol ráadásul a mi értékeink is vannak. Mikor kell beengendünk a tulajdonost? Ha annak komoly oka van. Csak azért mert beszélgetni szeretne az aktuális politikai helyzetről, az nem indok. Például, ha olyan kár keletkezett az ingatlanban, ami veszélyezteti az ingatlan állagát, vagy a bérbeadó felújítást tervez, vagy mi szeretnénk azt, és ezt jön megbeszélni, esetleg elromlott a gázkazán és jön felmérni a kár mértékét. Sőt, ha javítási vagy karbantartási munkákat végeznek a lakásban, házban, akkor a tulajdonos által megbízott szakembereket is be kell engednünk.