A KSH adatai szerint a budapesti kiadó lakások 60 százaléka bútorozott, 19 százaléka részben bútorozott, és csak 22 százaléka bútorozatlan. Rögtön tisztázzuk, hogy ez nem jelenti azt, hogy a bútorozatlan lakások olcsóbbak lennének. Viszont ez nem vonatkozik a konyhabútorokra, mert azok szinte minden esetben benne foglaltatnak a lakás felszereltségében. Ezért a bútorozott vagy bútorozatlan lakások sajátos előnyöket és kihívásokat kínálnak a bérlők és a bérbeadók számára egyaránt. Ebben a cikkben áttekintjük a magyarországi bútorozott vagy éppen bútorozatlan lakások előnyeit és hátrányait, és részletes információkat nyújtunk mindkét szerződő számára.

Mik azok a bútorozott lakások?
Mielőtt még belemerülnénk abba, hogy ennek a kérdéskörnek milyen előnyei és hátrányai vannak, érdemes tisztázni magát a fogalmat. A bútorozott lakás teljesen vagy részben bútorokkal és gyakran háztartási gépekkel is felszerelt lakótér. Ez általában magában foglalja az olyan alapvető bútorokat, mint az ágy, a szekrény, a kanapé, az étkezőasztal és a konyhasarok. Egyes szolgáltatók olyan eszközöket is biztosítanak, mint az edények, az ágyneműk és a szórakoztató elektronikai cikkek. A cél az, hogy a bérlő azonnal és kényelmesen beköltözhessen anélkül, hogy saját bútort kellene hoznia. Sok esetben, főleg, ha első alkalommal költözünk ki a családunk nyújtotta kényelemből, kevés vagy szinte alig rendelkezünk bútorral. Ebben az esetben számunkra nagy előnyt jelent, ha maga az ingatlan tartalmaz számos ingóságot.
A bútorozott lakások kényelmet biztosítanak a bérlők számára
A bútorozott albérletek ideálisak számunkra, ha esetleg ideiglenesen lakunk egy adott városban. Ez lehet akár szakmai vagy magáncélú. Ha például állandó lakcímünk vidéken található, de felvettek minket az egyik egyetemre, ezért a hét számos napján Budapesten tartózkodunk, akkor egyszerű költözést tesz lehetővé, ha bútorozott lakást sikerült kivennünk. Főleg, ha annak bútorzata még egyezik is az ízlésünkkel. De valljuk meg őszintén, ebben az esetben nem igazán válogathatunk. Hiszen ez a fajta életforma rugalmas hozzáállást kíván, különösen a külföldiek, a diákok vagy az ingázók részéről. Ráadásul, ha bútorozott a lakás, az sok esetben a kiadások minimalizálásával is jár. Hiszen nem kell azzal kezdenünk a külön lét első napjait, hogy ágyat, szekrényt, székeket kelljen vásárolnunk. A bútorozott albérletek kiküszöbölik ezeket a kezdeti költségeket, ami különösen vonzó azok számára, akiknek esetleg csak rövid ideig van szükségük szállásra. Ez megkönnyíti anyagilag az új életszakaszba vagy az új helyre való költözést.
Milyen hátránnyal jár, ha az albérlet bútorozott?
Azt gondolom már mindengyikünk megtapasztalta, hogy a kényelemnek ára van. Ezért többnyire, ha albérlőként jelenünk meg a budapesti ingatlanpiacon, akkor valószínüsíthetően magasabb havi bérleti költségekkel kell számolnunk, mert a bérbeadók a bútorok rendelkezésre bocsátását és elhasználódását is beszámítják a bérleti díjba. Ezért, További hátrány, hogy amennyiben hosszabb távon szeretnénk az adott ingatlanban maradni, akkor ez az adottság korlátoz bennünket abban, hogy egyéni ízlésünknek megfelelően alakítsuk a teret. A falat egyébként is csak abban az esetben festhetjük át, ha a bérbeadó ahhoz hozzájárul. Ezért, ha termetesebb saját bútort szeretnénk elhelyezni a lakásban, előtte érdemes a bérbeadóval egyeztetni.
A bútorozott lakás milyen előnyöket kínál a bérbeadók részére?
Amennyiben főbérlőként vagyunk jelen az ingatlanpiacon, akkor többnyire azzal érvelünk, hogy több szolgáltatást biztosítunk, ezért megalapozott a magasabb bérleti díj. Igen ám, de vannak, akik pont fordítva gondolkodnak, és azt mondják, számukra akkor értékes az ingatlan, ha ők azt teljesen üresen vehetik birtokba. De ahogy a fenti számok mutatják, ez kevés esetben fordul elő, hiszen aki albérletet keres, az igenis értékeli, hogy a lakásban megtalálhatók az alapvető bútorok, és ez várhatóan növeli a bérbeadás esélyeit. Nincs ez másként, ha Budán szeretnénk lakást kivenni. Ebben az esetben nem feltétlenül diákokat szólítunk meg szolgáltatásunkkal, hanem üzletembereket, diplomatákat, akik számára viszont fontos a minőség. Szóval, minden esetben gondoljuk végig, hogy kik tartoznak a célcsoportunkba, és eszerint cselekedjünk.
Bérbeadók számára a bútorozottsághoz milyen hátrányok társulnak?
Egyrészt adminisztratív feladatok várnak ránk, hiszen minden alkalommal mikor új bérlő költözik a lakásba, mindig leltárt kell felvennünk, illetve dokumentálnunk kell az ingóságok állapotát, Hiszen ez biztosítja számunkra a vitamentes kiköltözést. De ezen felül, ha már egy bútor elhasználódott, vagy sérült, akkor annak pótlásáról is nekünk kell gondoskodnunk. Sőt, amennyiben a bérlő nem hajlandó a károkért helytállni, akkor mindez akár jogi eljárást is jelenthet, amely nemcsak kiadást, de bosszúságot is jelent.
Immo-MAX tippek albérlőknek: a bérleti szerződés megkötése előtt gondosan ellenőrizzük az összes apróbetűs részt.. Különös figyelmet kell fordítanunk azokra a pontokra, ahol azt taglalja a szerződés, hogy az okozott károk esetén milyen szabályok vonatkoznak ránk. Amennyiben nem tartalmaz ilyen passzust a szerződésünk, akkor erre mindenképp térjünk ki. Ebben az esetben egy ügyvéddel való konzultáció is hasznos lehet. A lakás és a bútorzat állapotát dokumentáló részletes átadás-átvételi jegyzőkönyv később még nagyon hasznos lehet. Ez megakadályozza a későbbi vitákat.
Immo-MAX tippek bérbeadóknak: Amennyiben úgy döntünk, hogy bútorozottan adjuk ki ingatlanunkat, akkor válasszunk robusztus, jó minőségű bútorokat, mert az ezekbe való befektetés hosszú távon megtérül. Kevésbé hajlamosak a károsodásra, és jobb benyomást keltenek. A vonzó kialakítás növelheti a lakás vonzerejét is.