Skip to content
Home » Ingatlanközvetítői szerződés esetén mit jelent a kizárólagosság?

Ingatlanközvetítői szerződés esetén mit jelent a kizárólagosság?

Az ingatlanközvetítői szerződések 60 százaléka kizárólagosság kikötésével kerül aláírásra. Az ilyen típusú szerződések sikeressége általában jóval magasabb, mint az egyszerű megbízásoké. Az Immo-MAX Ingatlaniroda 90 százalék feletti sikerességgel értékesíti a rá bízott lakásokat, családi házakat vagy telkeket. Mit is jelent pontosan a kizárólagosság? Amennyiben ilyen kitétellel kötjük meg a közvetítői szerződést az egészen pontosan azt jelenti, hogy ameddig az érvényben van, addig nem tudunk mást megbízni ezzel a feladattal, illetve nem értékesíthetjük ingatlanunk a korábban választott közvetítőnk megkerülésével. Természetesen ez a szerződés is tartalmaz olyan pontokat, amely a közvetítői díj megfizetésére vonatkoznak. Mindenképp olyan szerződést írjunk alá, amelyben pontosan részletezzük, hogy az ingatlanközvetítőnek milyen szolgáltatást kell nyújtania illetve ingatlanunknak kiemelt figyelmet kínál. A teljes kizárólagos ingatlanközvetítői szerződést írásba kell foglalnunk, és ügyeljünk arra, hogy minden fél alá is írja azt. 

A kizárólagos ingatlanközvetítői szerződés célja

Az ilyen típusú szerződés akkor jön létre, ha ésszerű időtartamra kötjük, az értékesíteni kívánt lakáshoz, családi házhoz más ingatlanközvetítőt nem veszünk igénybe, és ennek fejében az ingatlanközvetítő a sikeres lebonyolítás érdekében mindent megtesz. A kizárólagos megbízási szerződés annak időtartama alatt visszavonhatatlan. Célja pedig az, hogy a piaci árnak megfelelő összegért gyorsan és hatékonyan kerüljön értékesítésre az ingatlanunk és ennek rendelünk alá mindent. 

Miért olyan népszerű a kizárólagos közvetítői szerződés? 

Az ilyen típusú közvetítői szerződések különféle okokból népszerűek. Az ingatlantulajdonos vállalja, hogy meghatározott ideig más közvetítőt nem bíz meg ezzel a feladattal, miközben az ingatlaniroda teljesíti a szerződésben vállaltakat. A gyors és szakszerű ingatlanközvetítés egyik alapja a profi árazási stratégia. Amennyiben több ingatlaniroda végzi a lakás, családi ház értékesítését, akkor nincs olyan személy aki összefogja, összehangolja annak eladási stratégiáját, hiszen mindenki teszi azt amit jónak lát. Ebben az esetben az ingatlantulajdonosnak sem kell a figyelmét megosztania, csak a lényegre koncentrálhat. Egy kizárólagos ingatlanközvetítői szerződésben azt is belefoglalhatjuk, hogy az ingatlan értékesítésével kapcsolatos összes feladatot az adott ingatlaniroda végezze el. Hiszen egy lakást, családi házat is olyan helyzetbe kell hozni, hogy az szemre való legyen. De ez egy hosszú folyamat, például csak a profi ingatlan fotós tud olyan képeket készíteni, amely aztán felkelti a potenciális vásárlók figyelmét. Sőt amennyiben nem áll rendelkezésre alaprajz, akkor azt is pótolni kell. 

Az Immo-MAX Ingatlaniroda egyedi árstratégiát valósít meg! Jövőorientált ingatlanirodaként az ingatlanpiac szempontjából releváns adatok meghatározásához a legújabb technológiákat alkalmazza. 

A kizárólagos közvetítői szerződés megbízási szerződésnek minősül

Ez azt is jelenti, hogy az ingatlanközvetítőnek a szerződésben szereplő és a valóban elvégzett tevékenység mennyiségével és mértékével arányos díjat kell megfizetnünk. Sokan megpróbálnak ez alól kibújni, összejátszanak a leendő vevővel, hogy megspórolják a szerződésben szereplő díjazás kifizetését. Ez nem korrekt, sőt. Mielőtt továbbmegyünk, érdemes az alapfogalmat tisztáznunk. Mégpedig azt, hogy az ilyen típusú ingatlanközvetítői szerződés eredményorientált, de ettől még nem minősül vállalkozási szerződésnek, vagyis az ingatlanközvetítőnek nincs teljesítési kötelezettsége. Meg kell tennie mindazt, amit a szerződésben vállal, de az is elképzelhető, hogy rajta kívül álló események miatt nem tud olyan vevőt felmutatni, aki írásos vételi ajánlatot tesz az adott ingatlanra. Tehát fontos hangsúlyozni, hogy az ingatlanközvetítő nem követ el szerződésszegést, ha a szerződés lejártakor még nem tudta értékesíteni az adott lakást vagy családi házat. 

Mi történik akkor, ha megszegjük a kizárólagos ingatlanközvetítői szerződést

Ez általában arra az esetre vonatkozik, ha megkerüljük az ingatlanközvetítőt akkor, amikor a szerződés még hatályos. A tapasztalatok szerint ez akkor szokott bekövetkezni, amikor mi időközben megegyezünk az egyik rokonunkkal, szomszédunkkal. Erre az esetre már az ilyen típusú szerződések is tartalmaznak kitételt, mégpedig azt, hogy ebben az esetben is kötelesek vagyunk kifizetni a szerződésben szereplő díjazást. A másik lehetőség, hogy a kizárólagosság megszegése esetén átalánydíj, esetleg kötbér kerül megállapításra. Az átalánydíj vagy kötbér a megbízási díj bizonyos százalékát teszi ki. Sokan teszik fel maguknak ilyenkor a kérdést, miért kell fizetnem, ha én találtam vevőt? Ebben az esetben a jogi gyakorlat az, hogy az elvégzett mennyiségi és minőségi tevékenység után jár az ingatlanközvetítőnek költségtérítés, de nem biztos, hogy ezt százalékos arányban kell meghatározni. Hiszen azt nem lehet mondani, hogy az ingatlanközvetítő nem csinált semmit. Felkészítette az ingatlant az eladásra, fotózta, videót készített, hirdette. Ezek azért mind olyan költségek, amelyeket nekünk ebben az esetben meg kell térítenünk. Viszont ilyenkor arra ügyeljünk, hogy amennyiben az ingatlanközvetítő túlzott fizetési igénnyel áll elő, akkor azt a bíróság előtt megtámadhatjuk. 

Kikötheti-e az ingatlanközvetítő a szerződésben, hogy nem hirdetheti a tulajdonos az ingatlant? 

A Kúria nem is olyan rég hozott egy olyan határozatot, amelyben kimondta, hogy érvénytelen kikötés kizárni az ingatlantulajdonos azon jogát, hogy maga hirdethesse az ingatlanát. 

Mikor jár az ingatlanközvetítő számára a szerződésben vállalt összeg? 

Sajnos az elmúlt években sok visszaélés történt azzal kapcsolatban, hogy hogyan ne fizessék ki a jogos ingatlanközvetítői díjakat. Sokan nem látják, hogy egy sikeres értékesítés mögött, milyen komoly munka folyik. Főleg azon ingatlanközvetítők körében akik az Etikus Ingatlanos mozgalom tagjai. Az Etikus Ingatlanosok az ingatlanszakma azon képviselői, akik szakmai tudásukkal kiemelkednek azon emberek köréből, akik csak mondják magukról, hogy ingatlanközvetítők. Az Immo-MAX Ingatlaniroda több munkatársa is tagja ennek a szűk körnek. A szakemberek a kizárólagos ingatlanközvetítői szerződésekben kikötik, hogy amennyiben nem fogadjuk el azt a vételi ajánlatot, ami eléri a szerződésben kikötött, a stratégiai árazás során megállapított árat, vagy valamit eltitkoltunk az ingatlannal kapcsolatban, és ezért hiúsult meg az értékesítés, esetleg nem adunk rá módot, hogy a potenciális vevők megtekintsék lakásunk, családi házunk, illetve amennyiben a szerződés lejárta után egy kiközvetített ügyfél vásárolja meg az ingatlant, akkor is jogosultak a szerződésben szereplő összegre. 

Ingatlanközvetítői szerződés esetén mit jelent a kizárólagosság?